BOĞAZİÇİ DENİZ KÜLTÜRÜ

Asırlar boyu, insanoğlu varlığını devam ettirmek, ekonomik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, çeşitli meslek dalları ile ilgilenmiştir. Bu mesleklerin en eskisi ve köklüsü denizciliktir. Denizler dünya yüzeyinin 2/3 ‘ünü kaplar.

Denizcilik incelendiğinde, kürek devrinden günümüze kadar büyük bir gelişim göstermiştir. İnsanoğlunun gıda ihtiyacını karşılayabilmek için toplayıcılık ve avcılıkla başlayan denize olan ilgisi günümüzde pek çok dallara ayrılıp büyük bir ekonomik güç haline gelmiştir. Denizdeki turistik ve sportif faaliyetlerin dışında, avcılık ve deniz ulaşımı ile gelişen teknolojiyle birlikte, deniz tabanı altındaki zengin petrol, gaz ve madenlerin çıkarılma çalışmaları, sualtı sondaj ve dalış faaliyetleri ayrı bir ekonomik boyuta gelmiştir.

Gemi, deniz ulaşımında askeri ve sivil maksatlı kullanılan araca verilen isimdir. Sivil maksatla kullanılan bu araç ister yük, ister yolcu taşımakta kullanılsın, yapılan eylem daima ticari amaçlıdır. Askeri, sivil ve amatör olarak denizle ilgilenen kişilere DENİZCİ denir.

Asker olarak denizci olmak isteyenler, eğitimlerini askeri okullarda aldıktan sonra sualtı ve suüstü gemilerinde görev yaparlarken, sivil olarak denizci olmak isteyenler de Denizcilik Meslek Liseleri ve Yüksek Denizcilik Okullarında eğitim alırlar. Amatör olarak denizle ilgilenenler ise genellikle aile ve çevre etkisi ile merak salıp zaman içerisinde kurslar ve pratik eğitimlerle kendilerini geliştirip denize çıkarlar. Yurdumuzda amatör olarak kendi teknesiyle denize çıkanlar Amatör Denizci Belgesi ehliyeti almak zorundadırlar.

Hangi amaçla olursa olsun denizde bulunan kişinin içinde bulunduğu ortamı tanıması, bir tekne içindeyse tekneyi yöneten kaptanın talimatlarına disiplin içinde uyması gerekir.

YÖNETİM KURULU                               :

Levent Karataş

 

Kapt.C.Levent KARATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul, Kadıköy doğumludur. Yerli İlaç Sanayiinde uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra emekli olmuştur. T.Milli Olimpiyat Komitesi (E) Yönetim Kurulu üyesi, Spor ve Çevre Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.Halen TMOK Başkan danışmanıdır. Yıllarca Uluslararası Boğaziçi Yüzme Yarışlarının Komodorluğunu yapmıştır. Çanakkale Savaşları Enstitüsü Yönetim kurulu üyesi, Türk Şehitlikleri imar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi, Kıbrıs Türk Şehitlikleri  İmar Vakfı Müteveli heyeti üyesidir.  Tarihte ilk kez Aya Sofya’nın sarnıçlarına dalıp, dehlizlerine giren ekibi kurmuş ve  liderliğini yapmıştır. Deniz tarihi araştırmaları yapmaktadır. Çeşitli dergilerde yazı ve makaleleri yayınlanmıştır.

Aynur Acar

Aynur ACARÇevre Komisyonu Başkanı

Çevre teknolojileri, Ağır sanayi, Telekominasyon ve Tıbbi cihaz sektöründe yerli ve yabancı şirketlerde yöneticilik yapmıştır. Marmara Belediyeler Birliğinde Türk - Alman çevre yönetim birimini kurup, yönetti. Yurdumuzun 5 ayrı bölgesindeÇevre ve atık Yönetimi Eğitimlerini Alman Teknik Uzmanlarla beraber  gerçekleştirdi. Sıfır atık porojesi ile belediyelerin atık yönetimini projelerle kurgulamıştır. TMOK Spor ve Çevre Komisyonu üyeliği yapmıştır.

Halen Kurucusu olduğu TUÇEM Çevre Eğitimi ve Atık Yönetim derneği Başkanlığını yürütmektedir. Bir çok ödül sahibi olup, Çok sayıda makale ve röportajı yayınlanmıştır.  

 

 

.

Özgür Hatipoglu

Özgür HATİPOĞLUMali İşler ve Finans  Komisyonu Başkanı


Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği bölümünden 1998'de mezun olduktan sonra bankacılık okudu. Ardından 2 sene bankacılık yaptı. Akabinde ABD'de finans ve yönetim ana dallarında master yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra yerli ve yabancı banka ve yatırım kurumlarında yatırım tarafında yönetici pozisyonlarında çalıştı. Şu anda Türkiye'nin en büyük borsa aracı kurumlarından birisinde yurt dışı piyasalar stratejisti olarak görev yapmaktadır. İngilizce ve İspanyolca bilmektedir.

 

 

Zuhal ATASOY - 

İ.Ü Edebiyat Fakültesi Muzunudur. 1992-1997 yılları arasında Uzakla isimli yelkenliyle  Dünya Seyahati yaptı. Halen Yelken ve denizcilik üzerine çeşitli yayık  kuruluşlarında makaleler yazmaktadır.

Melis KARAKURT VATANSEVER- 

 

 

 

(E) Tuğamiral Alaettin SEVİM - 

 

 

 

 

KURUCULARIMIZ                      :


Kaptan: C. Levent KARATAŞ (Yönetim Kurulu Başkanı)
Aynur ACAR - Aynur KESENCİ -  Banu SAYLAĞ - Avukat: Elif BULGAN - Nejat BÜYÜKKÖKSAL
Dr. Önder TÜRKER

DANIŞMA KURULU             :     

    
(E) Tümamiral Cem GÜRDENİZ - Doç. Dr. Burcu ÖZSOY  - (E) Dz.Alb.Faruk DOĞAN- Levent BİLGİÇ

HUKUK KURULU                 :

Av. Elif BULGAN - Av.Bilun ELMACIOĞLU

ÜYELER                                :


Aynur ACAR,Aynur KESENCİ,Betül SÜNNETÇİLER, Av.Elif ERTİN - Av. Bilun ELMACIOĞLU, Doç. Dr. Burcu ÖZSOY,Nejat BÜYÜKÖKSAL,  Özgür HATİPOĞLU, (E) Tuğamiral Alaettin SEVİM, Doç. Dr. Mehmet Fatih HÜSEYİNOĞLU,  Can UÇAR, Kapt. Cihat GÜNDOĞDU, Coşkun SAYLAĞ, Emel KİRAZ, (E) Dz.Kur.Alb.Barbaros BÜYÜKSAĞNAK,Efe USMAN, Erkan ALTIOK, Kapt. Fatih BAKAR, Uz. Dr. Esra HABERAL, Feyza GÜZELDERE ÇOBAN, Fuat ÇİMEN, Öğr. Grv. Funda SONGÜR, Hasan SUNGUROĞLU, (E) SG. Kd. Bçvş. Avni CINDIK, Hayal MUSLU, Levent BİLGİÇ, Mustafa AYDEMİR, Nevra SEZER, Nilüfer USTA, Özgür DOĞAR, (E) Dz. Kur. Yrb. Özhan BAKKALBAŞIOĞLU, Serkan OCAK,  F. Tijen AKTUĞ, Turan ÖZBAY, Zehra GÜRSOY, Şenay BALTAN, Yılmaz ÖZTÜRK, Havva TEKİN, (E) Dz. Kd. Alb. Bülent YILMAZ, Barış ACAR, Prof. Dr. Cenap İLTER, Çiğdem GÖKÇEN, Dursun KOÇ, Erden ERUÇ, (E.) Dz. Alb. Faruk DOĞAN, Fatma CAN, Figen KARACA, Dr. Kayıhan ÖZDEMİR, Melis KARAKURT VATANSEVER, Oya TORUM, Turan ÖZBAY, Gülboy YAKUBUĞLU, Hakan ASLAN, Cemal BEŞKARDEŞ,Cemil ŞEN,Kapt.Enver YETKİLİ,Dr.Önder TÜRKER, Kapt.Cihat GÜNDOĞDU, Filiz KARA

TEMSİLCİLİKLERİMİZ              :


Ankara Temsilcisi – F. Tijen AKTUĞ
A.B.D. Temsilcisi – Nilüfer USTA
İrlanda Temsilcisi – Hasan SUNGUROĞL

KKTC Temsilcisi -

BİZ KİMİZ ?                                 :


Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin Spor ve Çevre Komisyonu üyeleri, Komisyon kapandıktan sonra birlik ve dostluklarını kaybetmeden yıllarca görüşmeye devam ettiler. Bu dostluk, “neden faaliyetlerimize devam etmiyoruz” sorusunu gündeme getirince, Boğaziçi Deniz Kültürü Spor ve Çevre Platformu olarak yapılanmak güdeme geldi. Yedi Kişi ile başlayan bu hikaye zaman içerisinde misyonu ve vizyonu ile gelişerek bugüne ulaştı.

MİSYONUMUZ                            :


Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yaşayan başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm bireylerin denizcilik kültürü kazanmalarına katkı sağlamak üzere “ MAVİ” projeler gerçekleştirmektir.

VİZYONUMUZ                              :


“Mavi Vatan” düşünce ve felsefesine uygun denizcilik politikaları gerçekleştirilmesine ve Denizci Türkiye’nin oluşumuna destek vermektir.

ÇALIŞMALARIMIZ                       :


Pandemi nedeniyle kısıtlı ve zorlayıcı koşullarda çalışılabildiğinden, İnternet üzerinden toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılara kendi alanlarında yetkin konuşmacılarımızı davet ediyoruz. Bu toplantılarımız toplantı konularına ve platformumuza ilgi duyan herkese açık. Toplantılarımızın zamanı, konusu ve konuşmacımızın kimliği duyurularla katılımcılarımıza ulaştırılıyor. Bu toplantılar daha sonra Platformumuzun Youtube kanalına yüklenerek daha çok kişinin izlemesine olanak sağlanmış oluyor.

Her geçen gün daha da gelişerek misyonumuz için güzel projeler oluşturan ve yaşama geçiren platformumuzun yeni katılımcılar, yeni düşünceler ve yeni çalışmalarla hedefine yol aldığını söylemek bizi mutlandırıyor.  Çocuklarımızın ve gençlerimizin denizlerimiz ve denizciliğimizle ilgili çalışmalara ilgi duyması, bilinçlenmesi ve bu çalışmalarda yer alması en büyük arzumuz ve hedefimizdir.

Mavi vatan algısının güçlenmesinde, denizciliğin gelecek kuşaklarca daha çok sevilmesi ve geliştirilmesinde bir parça emeğimizin olma ihtimali bile bizi coşkun bir heyecanla çalışmaya yöneltiyor. Bu düşünceler ve umutlarla yola çıktık ve yürüyoruz.

Bizimle yürüyen kıymetli yol arkadaşlarını sevgi ve saygıyla selamlıyor, platformumuza güç katmak, güzel ülkemizin geleceğinde nitelikli projelere imza atmak dileğiyle tüm deniz sever yürekleri platformumuza davet ediyoruz…

YOUTUBE KANALIMIZI ZİYARET ETTİĞİNİZDE SUNUMLARIMIZI BEĞENMENİZ VE KANALIMIZA ABONE OLMANIZ BİZE GÜÇ VERECEKTİR. SEVGİ VE SAYGILARIMIZLA…

BOĞAZİÇİ DENİZ KÜLTÜRÜ

E-BÜLTEN'E ÜCRETSİZ ABONE OLUN